Bankerne på Mybanker.biz
Der er 7 pengeinstitutter, som konkurrerer om at give dig den bedste indlånsrente. Der er mange forskellige banker i Danmark, som hver især har deres helt egen måde at drive forretning på. De 7 banker som er tilsluttet Mybanker.biz er banker, som ønsker at tilbyde en god indlånsrente og som ikke har noget imod at konkurrere om kunderne.

Vi overvåger konstant markedet for opsparing for at sørge for, at de banker, der afgiver tilbud via Mybanker.biz er dem, der giver de bedste priser.
Østervrå Andelskasse
Nedenstående tekst er pengeinstituttets egen præsentation og vedligeholdes af pengeinstituttet.
J.A.K. Andelskasse Østervrå er et lille pengeinstitut med et tæt forhold til sine kunder, som også er andelskassens ejere. Vi kender vores kunder og deres økonomiske forhold godt, og vi er i stand til at rådgive dem på et individuelt niveau.
Se bankens nøgletal   Se bankens seneste årsrapport
Sparekassen Sjælland
Nedenstående tekst er pengeinstituttets egen præsentation og vedligeholdes af pengeinstituttet.
Sparekassen Sjælland er grundlagt i 1825. Vi er landets ældste sparekasse og vort daglige virke hviler på tillid og erfaringer igennem generationer. Vi har gennem de mange år udviklet os til at være blandt landets 20 største pengeinstitutter.
Se bankens nøgletal   Se bankens seneste årsrapport
Sparekassen Vendsyssel
Nedenstående tekst er pengeinstituttets egen præsentation og vedligeholdes af pengeinstituttet.
Sparekassen Vendsyssel er - og vil fortsat være - en lokal og selvstændig sparekasse. Vi vil være blandt de bedste pengeinstitutter i Danmark. Med udgangspunkt i Vrå og Vendsyssel, ønsker vi at tilfredsstille behovet for kapitalformidling overfor såvel privatkunder som mindre og mellemstore erhvervsdrivende.
Se bankens nøgletal   Se bankens seneste årsrapport
Nordoya Sparikassi
Nedenstående tekst er pengeinstituttets egen præsentation og vedligeholdes af pengeinstituttet.
Norðoya Sparikassi er en garantsparekasse stiftet i 1919 med hovedsæde i Klaksvík, Færøernes næststørste by. Sparekassen er et fullservice pengeinstitutt, dækket af indskydergarantifonden og underlagt det danske Finanstilsyn.
Se bankens nøgletal   Se bankens seneste årsrapport
Suduroyar Sparikassi
Nedenstående tekst er pengeinstituttets egen præsentation og vedligeholdes af pengeinstituttet.
Banken henvender sig primært mod private og mindre erhvervsdrivende. Udlånsporteføljen består hovedsageligt af 1. prioritets udlån i fast ejendom og af samme årsag har sparekassen lav risiko på sine udlån. Alle vores medarbejder taler flydende dansk.
Se bankens nøgletal   Se bankens seneste årsrapport
Nøgletal (i mio. DKK)201620152014
Balancesum117,4112,2104,3
Indlån100,095,185,8
Egenkapital12,215,716,7
Udlån79,784,973,1
Resultat efter skat-3,4-0,91,1
Antal medarbejdere443
Rating--/--/----/--/----/--/--
Egenkapitalforrentning efter skat-24,9 %-6,3 %6,5 %
Soliditet10,4 %14,0 %16,0 %
Solvensprocent19,3 %26,0 %30,1 %

Indskydergaranti
Indskydergaranti dækning 745.000 DKK
Indskydergaranti Danmark
Nøgletal (i mio. DKK)201620152014
Balancesum19.859,018.730,019.322,0
Indlån15.647,014.633,015.707,4
Egenkapital2.587,81.934,51.633,6
Udlån10.474,19.763,29.981,4
Resultat efter skat215,7144,4118,9
Antal medarbejdere546533534
Rating--/--/----/--/----/--/--
Egenkapitalforrentning efter skat8,5 %6,2 %7,5 %
Soliditet13,0 %10,3 %8,5 %
Solvensprocent15,6 %15,5 %14,7 %

Indskydergaranti
Indskydergaranti dækning 0 DKK
Indskydergaranti Danmark
Nøgletal (i mio. DKK)201620152014
Balancesum15.167,813.718,012.726,7
Indlån9.653,58.983,69.515,3
Egenkapital2.270,02.012,01.877,4
Udlån9.334,28.901,08.648,7
Resultat efter skat199,797,262,6
Antal medarbejdere367354327
Rating--/--/----/--/----/--/--
Egenkapitalforrentning efter skat9,3 %4,9 %3,4 %
Soliditet15,0 %14,7 %14,8 %
Solvensprocent20,5 %16,7 %10,7 %

Indskydergaranti
Indskydergaranti dækning 0 DKK
Indskydergaranti Danmark
Nøgletal (i mio. DKK)201620152014
Balancesum2.372,22.234,22.024,5
Indlån2.119,31.973,31.803,6
Egenkapital209,1193,9175,1
Udlån1.694,21.597,71.534,9
Resultat efter skat14,313,711,5
Antal medarbejdere424145
Rating--/--/----/--/----/--/--
Egenkapitalforrentning efter skat7,1 %7,4 %6,8 %
Soliditet8,8 %8,7 %8,6 %
Solvensprocent19,1 %19,0 %18,2 %

Indskydergaranti
Indskydergaranti dækning 745.000 DKK
Indskydergaranti Danmark
Nøgletal (i mio. DKK)201620152014
Balancesum775,9768,8849,1
Indlån709,4695,7699,1
Egenkapital53,152,551,8
Udlån569,9540,4514,0
Resultat efter skat0,60,71,9
Antal medarbejdere161616
Rating--/--/----/--/----/--/--
Egenkapitalforrentning efter skat1,2 %1,3 %3,7 %
Soliditet6,8 %6,8 %6,1 %
Solvensprocent15,1 %15,4 %14,6 %

Indskydergaranti
Indskydergaranti dækning 0 DKK
Indskydergaranti Danmark
-